żarówki energooszczędne, zdrowie, wpływ na zdrowie, zagrożenia

Żarówki energooszczędne i związane z nimi zagrożenia dla zdrowia

loading...

Żarówki energooszczędne nowej generacji zastąpiły w większości stare standardowe żarówki. Jednak istnieją alarmujące zagrożenia dla zdrowia wynikające z korzystania z nowych żarówek. Są tak toksyczne, że Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska stworzyła protokół awaryjny, którego należy przestrzegać w przypadku pęknięcia takiej żarówki ze względu na uwalniający się gaz trujący.

Żarówki te uwalniają 20-krotność maksymalnego dopuszczalnego stężenia rtęci w powietrzu, jeśli zostaną uszkodzone. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Frunhofera Wilhelma Klauditza dla Niemieckiej Federalnej Agencji Środowiska.

Żarówki energooszczędne mogą powodować:

 • Zawroty głowy
 • Migreny
 • Napady padaczkowe
 • Zmęczenie
 • Brak koncentracji
 • Niepokój

Oto 3 niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z żarówek energooszczędnych

1. Energooszczędne żarówki zawierają rtęć.

Rtęć jest neurotoksyną, która jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i kobiet w ciąży.
Jest bardzo szkodliwa dla mózgu, układu nerwowego, wątroby i nerek. Może także uszkodzić układ sercowo-naczyniowy, immunologiczny i rozrodczy. Może ponadto wywołać wstrząsy, lęki, bezsenność, utratę pamięci, raka i Alzheimera.

2. Żarówki energooszczędne przyczyniają się do zachorowań na raka

W nowym badaniu przeprowadzonym przez Petera Brauna z niemieckiego laboratorium Alab w Berlinie stwierdzono, że te żarówki zawierają trzy znane czynniki rakotwórcze:
Fenol – lekko kwaśne, toksyczne, krystaliczne ciało stałe otrzymywane ze smoły węglowej i stosowane w produkcji chemicznej. (Nie jest jednak klasyfikowany pod względem rakotwórczym u ludzi).

Naftalen – lotny krystaliczny związek, wytwarzany przez destylację smoły węglowej, stosowany w naftalinach i jako surowiec do produkcji chemicznej.

Styren – nienasycony płynny węglowodór, uzyskiwany jako produkt uboczny ropy naftowej.

3. Żarówki energooszczędne emitują dużo promieni UV

Energooszczędne lampy emitują promieniowanie UV-B i śladowe promieniowanie UV-C. Ogólnie wiadomo, że promieniowanie UV jest szkodliwe dla skóry i oczu (wiąże się je z rakiem skóry).

Promieniowanie tych żarówek bezpośrednio atakuje układ odpornościowy, a ponadto uszkadza tkanki skórne na tyle, aby zapobiec wytwarzaniu odpowiedniej ilości witaminy D3.

Pomimo oszczędności energii i kosztów, żarówki te stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, więc lepiej powrócić do zwykłych żarówek.

Zachowaj jednak ostrożność. Jeśli zdarzy się, że pęknie ci energooszczędna żarówka działaj zgodnie z protokołem postępowania opracowanym przez Agencję Ochrony Środowiska:

Przed czyszczeniem

 1. Niech ludzie i zwierzęta opuszczą pomieszczenie
 2. Wietrz pomieszczenie przez 5-10min
 3. Wyłącz ogrzewanie, klimatyzację

Materiały do czyszczenia

 • Sztywny papier/karton
 • Taśma klejąca
 • wilgotne ręczniki papierowe lub chusteczki nawliżane
 • szklany słoik z metalową pokrywką/zamykana plastikowa torebka

W trakcie czyszczenia

Nie oddychaj.

 • Odkurzanie nie jest zalecane, chyba, że popękane szkło pozostaje po wykonaniu wszystkich innych czynności czyszczenia. Odkurzanie może rozprzestrzenić rtęć.
 • Bądź dokładny w zbieraniu potłuczonego szkła i widocznego proszku.
 • Zbierz fragmenty szkła i proszek za pomocą sztywnego papieru. Użyj taśmy samoprzylepnej, by zebrać pozostałe małe kawałki.
 • Włóż zużytą taśmę do słoika lub plastikowej torby oraz resztę materiałów z czyszczenia w zamykanym pojemniku.

Po czyszczeniu

Szybko wynieś wszystkie śmieci oraz worki od odkurzacza na zewnątrz do kontenera na śmieci. Kontunuuj wietrzenie pomieszczenia, w którym pękła żarówka i pozostaw wyłączone ogrzewanie przez kilka godzin.


Inne wpisy na temat Zdrowego stylu życia można znaleźć -> TUTAJ.

źródło: theheartysoul.com


loading...

Wpisy mają na celu jedynie przedstawienie pewnego schematu. Proszę zwracać uwagę na źródło i indywidualnie rozpatrywać rzetelność informacji. Wszelkie działania oraz decyzje należy konsultować osobiście z własnym lekarzem lub duchownym. Nie ponosimy odpowiedzialności za poczynione przez czytelników kroki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge