Zgaga i refluks – Domowe, Naturalne sposoby na złagodzenie

loading...

Zgaga jest czymś, co większość dorosłych przeżyje chociaż raz w swoim życiu. Charakteryzuje się niekomfortowym pieczeniem zaraz za klatką piersiową, które często przenosi się do gardła, i jest objawem raczej niż chorobą.

Powoduje ją refluks kwasu żołądkowego, pojawiający się kiedy obręcz mięśnia który wpuszcza jedzenie do naszych żołądków (dolny zwieracz przełyku) wiotczeje, a kiedy nie powinna. Rezultat jest taki, że kwas żołądkowy idzie w górę przełyku, i sprawia że czujesz zgagę.

Pomyśl tylko… kwas przeżera Ci gardło… ałć! Można dostać refluksu bez zgagi, ale nie można dostać zgagi bez refluksu. Podczas gdy istnieją leki bez, jak i te na receptę – jeśli cierpisz na sporadyczną zgagę, może to zmiana stylu życia i domowe sposoby będą tym czego poszukujesz.

Zgaga i refluks – Domowe, Naturalne sposoby na złagodzenie

1. Czubata łyżeczka sody oczyszczonej…

Czubata łyżeczka dwuwęglanu sodu, a dokładniej łyżeczka do herbaty, może pomóc skończyć z dokuczliwym uczuciem pieczenia powodowanym przez refluks. Soda oczyszczona pomaga dzięki swojemu odczynowi zasadowemu – ma pH wyższe niż 7.0, dzięki czemu neutralizuje kwas żołądkowy; co oznacza że kiedy Twój dolny zwieracz przełyku woli być leniwy a kwas podnosi się do gardła, nie „przypalasz” się.

Potrzebne będzie…
-pół łyżeczki albo łyżeczkę sody oczyszczonej
-szklankę świeżej wody
Zastosowanie
Wsyp łyżeczkę lub pół łyżeczki sody oczyszczonej ze szklanką wody (nie więcej niż 235 ml). Dokładnie wymieszaj i wypij do dna. Możesz to powtarzać, ale lepiej nie przekraczaj limitu trzech i pół łyżeczek na każdą dobę. Unikaj też używania tego sposobu dłużej niż przez tydzień z rzędu, z powodu wysokie zawartości soli może wywoływać efekty uboczne takie jak obrzęk czy nudności.

2. Guma do żucia

„The Journal of Dental Research” przeprowadził badanie które wykazało że ludzie z objawami choroby refluksowej przełyku, czyli chronicznej zgagi, doświadczali ulgi kiedy żuli trochę gumy bez cukru przez 30 minut po posiłku. To dzięki jej działaniu stymulującemu ślinianki i zwiększającemu przypływ śliny. Kwas który podnosi się do góry jest oczyszczany i przepłukiwany szybciej. Czystszy kwas pomaga w objawach choroby refluksowej przełyku. Możliwe że ten sam sposób myślenia może być użyty też do sporadycznej zgagi. Nasza zwykła ślina, połykana, może sprawić że nawroty refluksu staną się zupełnie bezbolesne.

Potrzebny będzie…
-1 listek gumy bez cukru
Zastosowanie
Żuj przez 30 minut po posiłku żeby zapobiec zgadze.

Zgaga i refluks – Domowe, Naturalne sposoby na złagodzenie

3.Wypij więcej kwasów

Kiedy kwas piecze Cię w przełyk, zastosowanie jeszcze więcej kwasu wydaje się niezbyt intuicyjne. Jednakże w wielu przypadkach, refluks żołądkowy powodowany jest przez za małą ilość kwasu w żołądku, raczej niż za dużo – jak leki bez recepty lub „neutralizatory kwasu” od lekarza wydają się sugerować (chociaż to też może być przyczyną, obok wielu innych czynników). To kwas sam w sobie wysyła do zwieracza przełyku sygnał, żeby ścisnąć się czy zamknąć. Jeśli nie produkujesz dość kwasu, „pomyśli” że nic złego się nie stanie jak trochę się rozluźni. No i kwas przelewa się w stronę przełyku. Jeśli uważasz że to w tym tkwi u Ciebie problem, spróbuj wypić trochę czystego, surowego, niefiltrowanego octu cydrowego jabłkowego, żeby sprawdzić czy zapobiega to refluksowi, albo też go kończy.

Potrzebne będzie…
-3 łyżeczki do herbaty lub 1 łyżka stołowa surowego niefiltrowanego octu cydrowego jabłkowego
-170-235ml świeżej wody
Zastosowanie
Wymieszaj 3 łyżeczki, lub do 1 łyżki stołowej cydrowego octu jabłkowego z 170-235ml świeżej wody, wypij. Możesz to robić przed każdym posiłkiem (być może najskuteczniejsze rozwiązanie), przed snem, lub 2-3 razy w ciągu dnia. Jeśli czujesz że Ci się pogorszyło, przestań. Używanie za dużo również może powodować problem.

4. Zrób herbatę imbirową

Imbir może pomóc z wieloma problemami żołądkowymi, od nudności do refluksu. Popijanie kubka świeżej herbaty jakieś 20 minut przed posiłkiem pozwoli Ci uspokoić swój brzuch i zadziała jak bufor dla kwasu.

Potrzebne będzie…
-3 kawałki imbiru wielkości pięciozłotówki
-2 kubki herbaty
Pokrój imbir na 3 kawałki wielkości pięciozłotówki i elegancko podgotuj w 2 kubkach wody, pod przykryciem, 30 minut. Wyjmij cząstki imbiru, albo zostaw, wlej do szklanki i wypij wszystko w ciągu 20 minut przed posiłkiem.

Zgaga i refluks – Domowe, Naturalne sposoby na złagodzenie

5. Musztarda.

Musztarda to pokarm działający alkalizująco, pełen składników mineralnych, zawiera słaby kwas w formie octu. Jedzenie jej „na żywca”, mimo że na początku może wywołać grymas, koniec końców może skończyć się uśmiechem. Z powodu jej właściwości alkalizujących, pomoże zneutralizować kwas który pochodzi Ci pod gardło, tym samym działając przeciwbólowo.Najlepiej podziała, gdy zgaga już trwa albo właśnie wyczuwasz że może się zacząć.

Potrzebna będzie… 1 łyżka stołowa dobrej jakości żółtej musztardy.
Zastosowanie: Znajdź w sobie trochę odwagi, po prostu wtranżol to prosto z łyżki.

O innych naturalnych sposobach na różne dolegliwości poczytasz tutaj.

źródło


loading...

Wpisy mają na celu jedynie przedstawienie pewnego schematu. Proszę zwracać uwagę na źródło i indywidualnie rozpatrywać rzetelność informacji. Wszelkie działania oraz decyzje należy konsultować osobiście z własnym lekarzem lub duchownym. Nie ponosimy odpowiedzialności za poczynione przez czytelników kroki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge